Jerba

Jerba

Jerba szigetéről általában a Tunéziáról szóló könyvek végén írnak. Nemcsak azért, mert egészen lenn, a líbiai határnál fekszik. Az idillikus sziget politikáját, városi életét és népességét tekintve is elkülönült. Jerbával kapcsolatos első ismereteink meglehetősen mitikusak.

Jerba szigete

Miután Ulysses elhagyta Tróját, egy szigetre érkezett, ahol az emberek lótuszon éltek. Senki sem tudja, mi lehetett a lótuszital. Egyesek szerint cordia myxa, mások szerint vadalmabor vagy laghmi, pálmabor. Jerba, Mallorca, Menorca és Málta mind azonosítja magát ezzel a lótusz szigettel, mi több, Jerbán még arról is meg vannak győződve, hogy ez volt a legendás Ogygia, ahol Calypso fogva tartotta Ulyssest.

Az írott történelme a rómaiakkal kezdődik, akik föníciai alapokon felépítették Girbát, Haribust, Meninxet és Tipasát. Jerba csekély mértékben hozzájárult a klasszikus korszakhoz: két uralkodó született itt, Gallus és Valerianus, ők ketten együtt mintegy 9 évig uralkodtak (251-260). A vandálok, a bizánciak és hilaliak nemigen tudtak mit lerombolni ezen a szigeten, de a lapos, homokos part remek kikötője idevonzotta a tengeri hatalmakat. 1134-ben II. Robert foglalta el. Hódítók egész sora követte egymást: Roger de Loria 1284, Raymond Montaner 1331, a marokkói merinitek 1335, Pedro Navarro 1510, V. Károly 1535. A küzdelmek 1560-ban voltak a leghevesebbek: a pápa francia, spanyol és nápolyi csapatai összefogtak a máltai lovagrenddel, hogy szétverjék Jerbán a kalózfészket, melyet Dragut hozott létre. Az első, májusi csatát csak 5-6000 keresztény élte túl. Borj el-Kebirbe menekültek. Július 31-én Dragut elfogta és lemészároltatta őket. 1831-ben a franciakkal szemben tanúsítottak némi ellenállást, de a világháborúk elkerülték.

Közben a jerbaiak olajfákat és pálmákat neveltek, szőnyeget szőttek és halásztak. Mivel csak egymás között házasodtak, külsejük eléggé jellegzetes. Ezzel is magyarázható, hogy ma is különbözőnek találják magukat. Vallási életük is más. A VII. században még üdvözölték a muzulmánokat, majd az iszlám egy liberális szektájához kapcsolódtak. Mértékletesek, egyenlőségre törekvők, barátságosak, és hiszik, hogy a tudat szabja meg a cselekedeteket. Napjaik történelmét nem a vallás, hanem a természet alakítja. A vízhiány miatt régóta tömeges a kivándorlás. A sziget legnagyobb hossza és szélessége 29 kilométer. A strandolásra kellemes partszakasz 128 kilométer hosszú. Elsősorban szőnyegeket exportálnak, de halat, szivacsot, fazekasárut és szappant is. A szigeten 213 mecset van, mely mind különbözik egymástól, a sziget látnivalóit egy nap alatt végig lehet nénzi.

Jerba Tunézia

A sziget kitűnő nyaralási lehetőség, hiszen évente átlagosan 344 napsütéses nap van, a tengervíz átlagosan 20 fokos, a szállodákban kirándulásokat is szerveznek. Az utak egész jó minőségűek, autót, motort és biciklit lehet bérelni a szigeten, de tevével vagy lóval is mehetünk kirándulni, a szállodák előtt bérelhetünk azt is.

A sziget tengerparti szállodáit a Sidi Mahrez és a La Seguia partszakaszok mentén találjuk. A tengerparti szállodákhoz legközelebb Midoun falu jellegű településén találkozunk helybéliekkel. Az Aghir utca mentén áll a Nagymecset. Midounból jó utak vezetnek El-Kantarához. A fő közlekedési útvonalak alapjait még a rómaiak idejében rakták le. 1515-ben Dragut ezen az úton menekült, hogy elkerülje Andrea Doria tengeri blokádját.

El-Kantara partvidékén fekszik a kis falu, Guellala, ahol a kemencék megállás nélkül füstölnek a magasra halmozott kész agyagedények mellett. El Riadhoz-nál áll a híres Ghriba, mely már a középkorban is nagy hírnévnek örvendett, jelenleg nemzetközi zarándokhely. A jelenleg látható változat 1920-ban készült el. Az árkádok alatt a zarándokok szálláshelye látható, a szemközti faajtókon az egyedülálló belsőbe jutunk.

Hara Kebira, azaz a Nagy gettó, ahol Jerba zsidó közössége él. Ők maguk azt vallják, hogy i.e. 590-ben, a babilóniai fogság után érkeztek ide..

Jerba sziget

A szigeten minden évben megrendezik az Ulysses Fesztivált júniusban, továbbá novemberben és decemberben az olajszüret idején rendeznek ünnepséget, amin az összes lakója a szigetnek részt vesz.

Szállodák

A sziget legjobb szállodája az El-Menzel, amit a boldogság fehér szigetének hívnak. Jó a kiszolgálás az Abou Nawas és a Palm Beach szállodákban is, továbbá az Ulysse Palace-ban. Régebben két szálloda volt csak, a Les Sirénes és az El-Bousten. Hasonlóan jó az ellátás az El-Jazirában, a Médinában, a Pénélope-ben és a Tanit-ban is. A Sidi Slim kétcsillagos szállodához kemping is tartozik. A Club Méditerranée nagyon elegáns, csak Európából lehet előre szobát foglalni.