Azonban ahhoz, hogy ez az időszak csak a pihenésről szólhasson, megfelelő előkészületeket kell tennünk. Főleg felelős autógépjármű tulajdonosként. Ugyanis, ha saját magunk tervezünk nyaralást vagy esetleg kisebb-nagyobb kirándulást a nyár folyamán, igazán fontos, hogy az autónk megfelelő műszaki állapotban legyen és minden szükséges bekerüljön a csomagtartóba. Akik pedig eddig téligumival közlekedtek, ideje lassan időpontot foglalniuk gumiabroncs szervizbe, hogy a nyári szettre cseréljék a kerekeket.
Mit érdemes átnézni és beszerezni egy autós nyaraláshoz?
Mielőtt útnak indulnánk, fontos, hogy ellenőriztessük egy szerelővel a kocsink állapotát. Ez különösen fontos, ha esetleg valamelyik tengerpartot vesszük célba, hiszen több ezer kilométer megtételénél minden egyes alkatrésznek és adalék anyagnak a helyén kell lennie. Fontos a jó hűtés, hiszen a 35-40 fokos nyári kánikula igazán igénybe fogja venni az egyébként is forró motort. Nézessünk át minden szűrőt és a hűtővizet is töltsük fel.
Ami még fontos, hogy a klíma is legyen feltöltve, megfelelő nyomásra beállítva, hiszen ma már egyáltalán nem luxus, ha hűvösben utazunk akár tizen-órákat. Azt is nézzük meg, hogy porral oltó és elsősegély készlet van-e a kocsiban, illetve a láthatósági mellény, az elakadásjelző és vonóhorog is jól jöhet ha esetleg mégis valami műszaki probléma – vagy rosszabb esetben baleset – miatt meg kellene állnunk valahol az autópályán. Persze mielőtt felhajtunk egy fizetős útra, győződjünk meg arról, hogy megvásároltuk az autópálya matricát, mert pórul járhatunk és akkor sokkal költségesebben végződhet a nyaralás, mint ahogy terveztük.
A gumik is rendben vannak?
Amikor ilyen hosszú útra indulunk, főleg ha más, mediterrán országba, akkor nem feltétlenül jó ha régi autógumikkal vágunk neki. Ellenőrizzük a borda mélységeket, nem-e kopott és csúszik a kerék, illetve a nyomást is nézzük meg, ha kell akár egy benzinkúton fújjunk bele egy kis levegőt mielőtt elindulunk. A szakemberek azt tanácsolják, hogy nagyobb távokra – főleg külföldre, meleg országokba – ne négyévszakos kerekekkel és főleg ne téli gumikkal induljunk.
Érdemes tehát beszerezni egy minőségi, jó tapadási tulajdonságokkal, megfelelő bordázattal rendelkező nyári gumiabroncsot. Lehetőleg ne használtat és ne is túl öreget, hogy biztonságosan autózhassuk végig a nagy távolságot. Ha pedig a térkép (vagy GPS készülék) is megvan és a benzintartályt is teletankoltuk, akkor már szinte semmi nem állhat az utunkba, hogy biztonságosan jussunk el a célállomásra és végre kipihenhessük a hétköznapok fáradalmait.