Szantorini a Kükládok szigetcsoport legdélebben található tagja. Hívják még Thérának vagy Thiranak is ezt a kör alakú vulkanikus szigetcsoportot.
Területe mindössze 73 négyzetkilométer. I.e. második évezredben egy vulkanikus robbanás robbantotta be a sziget közepét, így hozva létre egy belső tengert, mely a hajók számára alkalmas kikötőként funkcionál jelenleg. Egyes teóriák szerint ehhez a szigethez kapcsolódik az Atlantisz legenda, az elsüllyedt világ legendája.
A szigeten több birodalom is gyakorolta uralkodói befolyását az évezredek során. Csupán a görög szabadságharcot követően, 1830-ban lett ismét Görögország része. A sziget neve Szent Irént jelent, ezt a nevet a XIII. században kapta a térség, a névadók a velenceiek voltak.
Jelenleg a sziget az egyik legnagyobb turista célpont, olyannyira, hogy nyáron problémát jelent az ivóvíz ellátás, továbbá a nagy látogatottság miatt komoly környezetvédelmi problémák vannak a térségben.
A sziget fővárosa Fira, a vulkán majdnem teljesen függőleges peremére épült. A szórakozóhelyek teraszairól közvetlenül a kráterbe tekinthetünk. Nyáron benépesül a város, a kikötő telve van luxus óceánjárókkal. Sötétedés után a kráter oldala kivilágításra kerül a szórakozóhelyek révén, a látvány egyedülálló.
A sziget legkedveltebb üdülővárosa Kamari, mely tíz kilométerre van Firától. Mindennel rendelkezik, ami egy nagy forgalmú üdülővárosban elvárt. Itt rendezik meg évente a híres jazz fesztivált. Éjszakai élete kiemelkedően pezsgő, főként a tengerpart sétányán található szórakozóhelyek révén. Itt található a híres fekete strand. A parton fekete homok található, mely vulkáni kőzetből született.
A szigeten található Mesa Vouno hegy gyönyörű látképet nyújt, de megmászni is érdemes, ugyanis a hegy tetején az ókori Thira városára, melyet hozzávetőlegesen i.e. 1000 körül alapítottak. Az antik város épületei közül sikerült feltárni a színházat, az agorát, és több magánépületet. Egy igazi romvárost tekinthetünk meg, ha vesszük a fáradságot, hogy megmásszuk a hegyet. Kamari felől kövezett út vezet fel a hegyre, mely révén könnyebben is megtehetjük a felfelé vezető utat. Amennyiben érdeklődésünket felkeltette a romváros látványa, találunk egy több ezer éves feltárt romvárost Akrotiri-ben is. Egyes feltevések szerint ez a romváros lehetett az egykori Atlantisz központja. A romvárostól nem messze található a világ egyik legkülönlegesebb strandja, a Vörös part. A homokos part sötétvörös, különleges vulkanikus kőzetből született a part homokja, mellyel leginkább olyan érzésünk lehet, mintha a Marson strandolnánk.
A sziget másik erősen látogatott városa Oia, mely szintén a kráter peremére épült. Építészete, ahogy a sziklafalba vájt házak és szórakozóhelyek megmutatkoznak, igen érdekesek, elsősorban az emberi leleményességet bizonyítják. Rengeteg szállodát és luxus apartmant találunk a városban.
Szantorinin járva érdemes elhajózni Nea Kameni szigetre, mely tulajdonképpen egy lávatömeg a tenger közepén. Ez egy viszonylag új kráter, ötven éves lehet. Egészen különleges élményt nyújt a lávafolyamok tetején tett séta, főként, hogy némely lávakupac még ma is kénesen füstölög. Teljes körpanorámát kapunk a környező szigetekre.